Kyrgyzstán
Den 5

Ledovcový čundr s Daliborem


Datum: červenec 2013

V Sovětském svazu se tomu říká turistika. Vezmete třicetikilový batoh, jídlo na měsíc, kytaru a dřevěný cepín, a s tím vším vyrazíte do terénů, které v Evropě nazýváme těžkým lezením ve vysokých horách. Vrcholy nejsou podstatné – hraje se na počet zdolaných sedel, údolí a dobu strávenou mimo civilizaci.

Samozřejmě to není tak, že by se tlupa kamarádů jen tak zbůhdarma vydala do kopců. Na takovou anarchii není nikdo zvědavý. Každá skupina má svého náčelníka, zástupce náčelníka, správce vybavení, referenta proviantu, osobu zodpovědnou za vedení deníku, atd. Existuje pevně stanovený program, plní se ideové a sportovní cíle výpravy – a po skončení výletu se píše obšírná zpráva na padesáti stránkách o tom, jak se ideové a sportovní cíle podařilo naplnit, včetně podrobného popisu sebemenších odchylek (cituji: „Turistický program začal o dva dny dříve. Důvodem bylo zakoupení železničních jízdenek na termín o dva dny předcházející původně stanovenému termínu. Uvedená změna neměla zásadní dopad na průběh pochodu.“). Zpráva se posílá do Moskvy, kde zasedne komise, zprávu posoudí, výpravě udělí jeden z pěti stupňů obtížnosti a vše založí do pečlivě vedeného archívu.

Takhle to fungovalo, takhle to funguje a nikdo nevidí jediný důvod, proč to nějak měnit. V angličtině nenajdete o horách Sovětského svazu skoro vůbec nic. Ale přepněte do azbuky, zadejte jméno libovolného sedla – a rázem vyjede milion odkazů. S detailními popisky, fotografiemi, s návodem, kde brát vodu, kde je dobré udělat pauzu na oběd, jaké ten den bylo počasí a jakou barvu měla stolice náčelníka výpravy.

Inu, jiný kraj, jiný mrav. A protože koho chleba jíš, toho píseň zpívej, jako doprovod k fotkám přikládám Zprávu o turistickém pochodu druhého stupně obtížnosti v údolí Karakol a Kulai.

Základní údaje o oblasti

Turistický pochod byl proveden v centrálním Tianšanu na území Kyrgyzstánu. Kyrgyzstán je hornatá země nacházející se ve Střední Asii. Vyznačuje se především tím, že její název nelze správně napsat v žádném jazyce světa bez pomoci slovníku. Obyvatelstvo má kulaté hlavy, šikmé oči a živí se především zevlováním, lelkováním a třením bídy s nouzí. Pro účely turistiky není bez zajímavosti, že jde o jednu z nejhezčích zemí světa a její obyvatelstvo patří k těm nejpříjemnějším lidem, které kde můžete potkat.

Motivy a ideové cíle pochodu

Pro účastníky akce byl pochod základním bodem programu sportovně kulturního rozvoje na letní sezónu roku 2013. Vedle požadavku na dosažení vytyčených sportovních cílů byl kladen důraz též na mimovýkonové složky, zejména těsné semknutí s přírodou a upevnění přátelství na laně jako nezbytného prostředku pro efektivní realizaci turistické činnosti v náročných podmínkách vysokohorského prostředí.

Závěry a doporučení

Plán byl splněn a překročen, jak jinak. A při tom jsme si to po čertech užili. Pět dní jsme se motali přes sedla mezi Pikem Džigit (5170 m) a Pikem Karakol (5280 m), nepotkali jsme jediného živáčka, jedinou stopu ve sněhu. Nádherný ledovcový čundr uprostřed divočiny. A dál? Koupačka v jezeře, blbnutí s džípem, joyride na hranici s Čínou, prostě čistokrevná radost.

Už jsem říkal, že Kyrgyzstán je jedna z nejlepších zemí na světě?

Powered by SmugMug Owner Log In